Ramon Rocha 5K Run/Walk

Overall Finish List

October 25, 2008


Results By PCR Timing Service (www.pcrtiming.com)

5K

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

1

Ryan Pauling Rochester NY

451

32

***** M 30-39

16:25

5:18/M

2

Russell Derick Bath NY

445

40

***** M 40-49

18:02

5:49/M

3

Ron Saxton Spencerport NY

399

47

***** M 40-49

18:06

5:50/M

4

Josh Harter Avon NY

431

33

***** M 30-39

18:23

5:56/M

5

Edward Juiliani Henrietta NY

440

45

1 M 40-49

18:27

5:57/M

6

Jeffrey Costello Geneseo NY

327

19

1 M 13-19

18:50

6:05/M

7

Samuel Cox Linwood NY

434

16

2 M 13-19

19:39

6:20/M

8

Laurel George North Chili NY

450

26

***** F 20-29

19:41

6:21/M

9

Austin Peters Geneseo NY

467

12

1 M 0-12

19:48

6:23/M

10

Katie Passarell Rochester NY

452

23

***** F 20-29

20:00

6:27/M

11

Tim Lyons Addison NY

455

42

2 M 40-49

20:16

6:32/M

12

Mark Satta Webster NY

398

21

1 M 20-29

20:40

6:40/M

13

Mark Heberger Rochester NY

346

53

1 M 50-59

20:42

6:41/M

14

Benjamin Tilson Houghton NY

410

20

2 M 20-29

20:43

6:41/M

15

David Mac Dougall Dansville NY

439

45

3 M 40-49

20:55

6:45/M

16

Russell Klein Silver Springs NY

368

26

3 M 20-29

21:23

6:54/M

17

William Lofquist Geneseo NY

371

45

4 M 40-49

21:30

6:56/M

18

Riley Miskall Geneseo NY

468

15

3 M 13-19

21:40

6:59/M

19

Kelly McGarry Schenectady NY

376

21

***** F 20-29

21:41

7:00/M

20

Daniel Dehollander Hilton NY

335

21

4 M 20-29

22:24

7:14/M

21

George White Bath NY

457

59

2 M 50-59

22:32

7:16/M

22

Joseph Karpinski Caledonia NY

359

50

3 M 50-59

22:40

7:19/M

23

Jeff Thomas Penfield NY

408

38

1 M 30-39

22:43

7:20/M

24

Leon Cox Linwood NY

433

56

4 M 50-59

23:34

7:36/M

25

Denise Bartos Houghton NY

306

33

1 F 30-39

23:51

7:42/M

26

Pete Rocha Alexandria VA

393

36

2 M 30-39

23:58

7:44/M

27

Mike McGoldrick Varysburg NY

378

39

3 M 30-39

24:29

7:54/M

28

Alton Derick Avoca NY

337

68

1 M 60-69

24:36

7:56/M

29

John Bell Grand Island NY

307

62

2 M 60-69

24:43

7:58/M

30

Irwin Crosby South Byron NY

328

64

3 M 60-69

24:51

8:01/M

31

Brian Filozof Conesus NY

466

50

5 M 50-59

25:20

8:10/M

32

Nick Robertson Rochester NY

465

31

4 M 30-39

25:28

8:13/M

33

Jeff Jackson Warsaw NY

355

53

6 M 50-59

25:32

8:14/M

34

Philip Derick Bath NY

449

11

2 M 0-12

25:35

8:15/M

35

Omar Malik Geneseo NY

374

42

5 M 40-49

25:37

8:16/M

36

Farrah Collette Houghton NY

464

20

1 F 20-29

25:44

8:18/M

37

Lauren Wadsworth Geneseo NY

417

21

2 F 20-29

25:44

8:18/M

38

Anna Ruisi Rochester NY

428

54

***** F 50-59

25:45

8:18/M

39

Tim Trost Canandaigua NY

443

10

3 M 0-12

25:56

8:22/M

40

Suzanne Derksen Houghton NY

463

19

1 F 13-19

26:05

8:25/M

41

Andrew Curtin Geneseo NY

330

22

5 M 20-29

26:10

8:26/M

42

Crista Burke Geneseo NY

316

20

3 F 20-29

26:12

8:27/M

43

Julia Cox Linwood NY

435

14

2 F 13-19

26:18

8:29/M

44

Ryan Coots Rochester NY

325

21

6 M 20-29

26:20

8:30/M

45

Bethany Wadsworth Geneseo NY

415

45

1 F 40-49

26:23

8:31/M

46

John Welc Avoca NY

460

59

7 M 50-59

26:29

8:33/M

47

Emily Aikens Perry NY

302

24

4 F 20-29

26:37

8:35/M

48

Emily Kahn Grand Island NY

357

18

3 F 13-19

26:44

8:37/M

49

Jennifer Kehn Burnt Hills NY

360

21

5 F 20-29

26:45

8:38/M

50

Erin Degroff Warsaw NY

334

37

2 F 30-39

26:47

8:38/M

51

Hayley Mucha Fredonia NY

454

22

6 F 20-29

26:53

8:40/M

52

Greg Trost Canandaigua NY

444

42

6 M 40-49

27:31

8:53/M

53

Megan Kelly Geneseo NY

361

18

4 F 13-19

28:01

9:02/M

54

Heather Biondolillo Perry NY

462

35

3 F 30-39

28:10

9:05/M

55

Marie Rando Warsaw NY

385

47

2 F 40-49

28:15

9:07/M

56

Sara Malikowski Fredonia NY

375

22

7 F 20-29

28:31

9:12/M

57

Patrick Davis Bayside NY

332

35

5 M 30-39

28:38

9:14/M

58

Jennifer Cuozzo Leicester NY

447

26

8 F 20-29

28:46

9:17/M

59

Nancy Passarell Avon NY

453

44

3 F 40-49

28:46

9:17/M

60

Bill Hawkins Piffard NY

469

57

8 M 50-59

28:54

9:19/M

61

Mark Biondolillo Perry NY

461

38

6 M 30-39

29:28

9:30/M

62

Erin Merklinger Shortsville NY

442

22

9 F 20-29

29:36

9:33/M

63

Carole Agosto Rochester NY

301

48

4 F 40-49

29:52

9:38/M

64

Nola Trost Canandaigua NY

436

38

4 F 30-39

30:13

9:45/M

65

Jon Williamson Livonia NY

425

51

9 M 50-59

30:42

9:54/M

66

Janice Kerr Bath NY

367

57

1 F 50-59

30:49

9:56/M

67

Louise Wadsworth Geneseo NY

418

57

2 F 50-59

30:59

10:00/M

68

Craig Wadsworth Geneseo NY

416

46

7 M 40-49

31:00

10:00/M

69

Jennifer Greer Leicester NY

448

28

10 F 20-29

31:02

10:01/M

70

Will Wadsworth Geneseo NY

419

48

8 M 40-49

31:53

10:17/M

71

Jean Derick Avoca NY

338

66

1 F 60-69

32:30

10:29/M

72

Jennifer Cummins Warsaw NY

329

25

11 F 20-29

32:57

10:38/M

73

Diana Zuniga Rochester NY

427

21

12 F 20-29

33:32

10:49/M

74

Erica Rohrabacher Wellsville NY

394

21

13 F 20-29

34:04

10:59/M

75

Kyle Carbone Buffalo NY

458

20

7 M 20-29

35:16

11:23/M

76

Amy Rocha Alexandria VA

388

34

5 F 30-39

36:12

11:41/M

77

Holly Lombardo Nunda NY

441

29

14 F 20-29

37:09

11:59/M

78

Dan Lombardo Nunda NY

446

30

7 M 30-39

37:09

11:59/M

79

Scott Kamakaris Geneseo NY

358

34

8 M 30-39

42:43

13:47/M

80

Carla Cox Linwood NY

432

54

3 F 50-59

44:44

14:26/M

81

Jamie Thomas Penfield NY

407

31

6 F 30-39

46:42

15:04/M

82

Beverly Thomas Grand Island NY

406

61

2 F 60-69

46:57

15:09/M

83

James Russell Homer NY

396

63

4 M 60-69

46:57

15:09/M

84

Diana Bussy Rochester NY

459

21

15 F 20-29

47:09

15:13/M

85

Scott Coots Rochester NY

326

47

9 M 40-49

47:29

15:19/M

86

Donna Hanna Mt. Morris NY

344

56

4 F 50-59

49:39

16:01/M

87

Coleen Hopkins Mt. Morris NY

350

58

5 F 50-59

49:39

16:01/M

88

Susan Sullivan Mt. Morris NY

404

54

6 F 50-59

50:18

16:14/M

89

Ingrid Bergquist Mt. Morris NY

308

27

16 F 20-29

50:19

16:14/M

90

Morgan Kennedy Geneseo NY

366

8

1 F 0-12

50:31

16:18/M

91

Judy Welch Geneseo NY

422

44

5 F 40-49

50:34

16:19/M

92

Bill Black Elma NY

311

79

1 M 70-99

52:45

17:01/M

93

Bonnie McGoldrick Varysburg NY

377

41

6 F 40-49

52:45

17:01/M

94

Amy Barrows McGraw NY

305

36

7 F 30-39

54:14

17:30/M

95

Constance Coots Rochester NY

324

46

7 F 40-49

54:24

17:33/M

96

Steve Ruisi Rochester NY

429

55

10 M 50-59

54:24

17:33/M

97

Christine Russell Homer NY

395

59

7 F 50-59

54:35

17:36/M

98

John Thomas Grand Island NY

409

61

5 M 60-69

54:36

17:37/M

99

Andrea Rocha San Francisco CA

389

39

8 F 30-39

54:41

17:38/M

100

Doris Rocha Lakeville NY

392

69

3 F 60-69

54:41

17:38/M

 

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Time

Pace

101

Maggie Putman Gainesville NY

384

30

9 F 30-39

55:10

17:48/M

102

Sherrie Reilly Dansville NY

387

53

8 F 50-59

55:10

17:48/M

103

Daria Reilly Avon NY

386

42

8 F 40-49

55:21

17:51/M

104

Shirley Espersen Geneseo NY

340

49

9 F 40-49

55:21

17:51/M

105

Jovon Gentile Mt. Morris NY

343

24

17 F 20-29

57:05

18:25/M

106

Rebecca Sheasley Mt. Morris NY

401

24

18 F 20-29

57:05

18:25/M

107

Kristen Austin Perry NY

303

28

19 F 20-29

57:06

18:25/M

108

Chrissy Taylor Lakeville NY

405

33

10 F 30-39

58:32

18:53/M

109

Michele McManus Lakeville NY

379

38

11 F 30-39

58:32

18:53/M

110

Marcia Koch Geneseo NY

369

41

10 F 40-49

59:07

19:04/M

111

Barb Christiansen Geneseo NY

320

62

4 F 60-69

59:08

19:05/M

112

David Breen Dansville NY

471

60

6 M 60-69

59:32

19:12/M

113

Linda Unger Geneseo NY

413

60

5 F 60-69

59:34

19:13/M

114

Kellie Kennedy Geneseo NY

362

38

12 F 30-39

1:01:12

19:45/M

115

Meredith Kennedy Geneseo NY

365

6

2 F 0-12

1:01:13

19:45/M

116

Kim Deiter Dansville NY

336

32

13 F 30-39

1:01:48

19:56/M

117

Miranda Snyder Dansville NY

403

28

20 F 20-29

1:01:49

19:56/M

118

Melissa Potter Avon NY

383

27

21 F 20-29

1:01:57

19:59/M

119

Myra Snydee Nunda NY

430

51

9 F 50-59

1:02:00

20:00/M