2010 Ramon Rocha 5K Run/Walk

Overall Finish List

October 02, 2010


Results By PCR Timing Service (www.pcrtiming.com)

5K Run

Place

Name City

Bib No

Age

Gender

Age Group

Time

Pace

1

Mark Andrews Rochester NY

4

39

M

***** 30-39

18:33

5:59/M

2

Jack Hoskin Leicester NY

46

56

M

***** 50-59

20:08

6:30/M

3

Andrew Farmer Avon NY

33

38

M

***** 30-39

20:34

6:38/M

4

Michael Richenberg Elba NY

70

20

M

1 20-29

21:00

6:46/M

5

Bobby Schoener West Henrietta NY

115

30

M

1 30-39

21:02

6:47/M

6

Tom Dutton Livonia NY

117

64

M

***** 60-69

21:15

6:51/M

7

Amanda Kirchhoff Webster NY

51

21

F

***** 20-29

21:22

6:54/M

8

Peter Thompson Verona NY

83

19

M

1 0-19

21:37

6:58/M

9

Barry Courtenarrhe Avon NY

124

32

M

2 30-39

21:57

7:05/M

10

William Deck Hopewell Jct.,  NY

26

18

M

2 0-19

22:05

7:07/M

11

Joseph Karpinski Caledonia NY

104

52

M

1 50-59

22:18

7:12/M

12

Jeff Thomas Geneseo NY

80

40

M

1 40-49

22:37

7:18/M

13

Matt Burcz Mount Morris NY

16

31

M

3 30-39

22:40

7:19/M

14

Steve Phillips Avon NY

134

41

M

2 40-49

22:44

7:20/M

15

Elizabeth Wolf Warsaw NY

96

42

F

***** 40-49

22:56

7:24/M

16

Mike Wedge Leroy NY

149

26

M

2 20-29

23:18

7:31/M

17

Amy Alder Rochester NY

3

31

F

***** 30-39

23:45

7:40/M

18

Katie Becker New Hartford NY

11

18

F

1 0-19

24:02

7:45/M

19

Brad McClain Piffard NY

58

33

M

4 30-39

24:07

7:47/M

20

Theodore Perry Miller Place NY

66

20

M

3 20-29

24:07

7:47/M

21

Martha Roberts Penn Yan NY

111

53

F

***** 50-59

24:19

7:51/M

22

Andrew Sanderson Mt. Morris NY

140

37

M

5 30-39

24:24

7:52/M

23

Tom Hawkins Williamson NY

44

52

M

2 50-59

24:39

7:57/M

24

Mandy Lutz Avon NY

55

39

F

1 30-39

24:58

8:03/M

25

Duane Waldion Livonia NY

89

44

M

3 40-49

25:11

8:07/M

26

David Feor Webster NY

34

22

M

4 20-29

25:38

8:16/M

27

Joel Smith Rochester NY

76

54

M

3 50-59

25:41

8:17/M

28

Philip Wood Dalton NY

98

16

M

3 0-19

25:42

8:17/M

29

Cindy Flowers Geneseo NY

35

37

F

2 30-39

25:42

8:17/M

30

Jessica Clarke Avon NY

129

37

F

3 30-39

25:49

8:20/M

31

Carl Lutz Avon NY

109

44

M

4 40-49

25:53

8:21/M

32

Kaleb King Geneseo NY

123

22

M

5 20-29

25:55

8:22/M

33

Ryan Tillack Rochester NY

142

30

M

6 30-39

25:58

8:23/M

34

Joe Schill Avon NY

128

54

M

4 50-59

26:02

8:24/M

35

Neil Gallivan Geneseo NY

39

45

M

5 40-49

26:03

8:24/M

36

Jim Mullin Geneseo NY

63

44

M

6 40-49

26:04

8:25/M

37

Leroy Wood Dalton NY

97

44

M

7 40-49

26:11

8:27/M

38

Debra Converse Nunda NY

22

54

F

1 50-59

26:33

8:34/M

39

Bruce Rychwalski Rochester NY

112

61

M

1 60-69

26:33

8:34/M

40

Shelly Marsh Rochester NY

57

40

F

1 40-49

26:34

8:34/M

41

Melissa Cone Leroy NY

21

30

F

4 30-39

26:37

8:35/M

42

Alton Derick Avoca NY

27

70

M

1 70-99

26:46

8:38/M

43

Kelly Bosch Geneseo NY

15

48

F

2 40-49

27:02

8:43/M

44

Jamie Thomas Geneseo NY

79

33

F

5 30-39

27:04

8:44/M

45

Russ Loughry Avon NY

108

43

M

8 40-49

27:04

8:44/M

46

Doug Miller Fairport NY

132

61

M

2 60-69

27:09

8:45/M

47

Elizabeth Vannortwick Oneida NY

86

19

F

2 0-19

27:24

8:50/M

48

Kim Gaylord Avon NY

130

44

F

3 40-49

27:27

8:51/M

49

David Drexel Livonia NY

29

59

M

5 50-59

27:44

8:57/M

50

Steven Montemarano Jr Mount Morris NY

60

31

M

7 30-39

27:45

8:57/M

51

Michelle Piedmonte Geneseo NY

67

33

F

6 30-39

27:54

9:00/M

52

Allison Coon Conesus NY

24

11

F

3 0-19

28:07

9:04/M

53

Sarah Thompson Dipaolo Holland NY

84

30

F

7 30-39

28:09

9:05/M

54

Barb Cartwright Nunda NY

18

30

F

8 30-39

28:12

9:06/M

55

Thomas Wood Dalton NY

99

13

M

4 0-19

28:14

9:06/M

56

Heather Biondolillo Perry NY

136

37

F

9 30-39

28:28

9:11/M

57

Mark Biondolillo Perry NY

137

40

M

9 40-49

28:29

9:11/M

58

Jolene Woleben Rochester NY

95

25

F

1 20-29

28:32

9:12/M

59

Susan Stevenson Churchville NY

143

64

F

1 60-69

28:45

9:16/M

60

Shannon Gilbert Canaseraga NY

131

34

F

10 30-39

29:18

9:27/M

61

Ted Canning Piffard NY

17

49

M

10 40-49

29:20

9:28/M

62

Jamie McClain Piffard NY

59

33

F

11 30-39

29:43

9:35/M

63

Kristy Peffers Leicester NY

65

32

F

12 30-39

29:44

9:35/M

64

Steve Sickles Caledonia NY

118

49

M

11 40-49

30:01

9:41/M

65

Steven Sick Nunda NY

125

46

M

12 40-49

30:11

9:44/M

66

Donna Hanna Mount Morris NY

43

57

F

2 50-59

30:31

9:51/M

67

Traci Phillips Avon NY

133

41

F

4 40-49

30:36

9:52/M

68

Deborah Raymond Rochester NY

68

47

F

5 40-49

30:44

9:55/M

69

Carole Agosto Rochester NY

102

50

F

3 50-59

30:51

9:57/M

70

John Keller Churchville NY

49

30

M

8 30-39

31:00

10:00/M

71

Mary Kummer Caledonia NY

107

55

F

4 50-59

31:51

10:16/M

72

Kelly Mandarano Caledonia NY

139

43

F

6 40-49

32:10

10:23/M

73

Jennifer Klancer Pavilion NY

52

32

F

13 30-39

32:23

10:27/M

74

Vonda Hollar Conesus NY

45

39

F

14 30-39

32:25

10:27/M

75

Zain Habib Chappaqua NY

41

19

M

5 0-19

33:14

10:43/M

76

Susan Drexel Livonia NY

30

57

F

5 50-59

33:28

10:48/M

77

Karen Linder Scottsville NY

54

33

F

15 30-39

33:53

10:56/M

78

Bethany Wadsworth Geneseo NY

145

47

F

7 40-49

33:54

10:56/M

79

Margaret Peri Batavia NY

135

56

F

6 50-59

34:06

11:00/M

80

Brooke Young Canandaigua NY

100

18

F

4 0-19

34:51

11:15/M

81

Marcy Tobin Rochester NY

141

48

F

8 40-49

35:19

11:24/M

82

Jean Derick Avoca NY

28

68

F

2 60-69

35:42

11:31/M

83

Olympia Nicoden Geneseo NY

147

61

F

3 60-69

35:55

11:35/M

84

Melissa Best Avon NY

116

33

F

16 30-39

36:06

11:39/M

85

Tim Burns Piffard NY

122

19

M

6 0-19

36:26

11:45/M

86

Christopher Jadlos Avon NY

103

49

M

13 40-49

36:39

11:49/M

87

Kim Kennedy Caledonia NY

138

39

F

17 30-39

37:31

12:06/M

88

Janelle Keller Oaxaca MEXICO

48

33

F

18 30-39

37:37

12:08/M

89

Marcia Koch Geneseo NY

53

44

F

9 40-49

37:41

12:09/M

90

Juliet Schwab Geneseo NY

75

35

F

19 30-39

38:05

12:17/M

91

Michele Sacco Gainesville NY

127

44

F

10 40-49

40:13

12:58/M

92

Natalie Keller Chicago Ridge IL

50

32

F

20 30-39

40:27

13:03/M

93

Cait Kingston Geneseo NY

105

20

F

2 20-29

41:15

13:18/M

94

Maureen Kingston Geneseo NY

106

49

F

11 40-49

41:16

13:19/M

95

Lisa Beals Perry NY

10

43

F

12 40-49

41:27

13:22/M

96

Jennifer Weber Cheektowaga NY

93

18

F

5 0-19

41:29

13:23/M

97

Amanda Crow Geneseo NY

25

23

F

3 20-29

42:36

13:45/M

98

Kim Deiter Dansville NY

120

33

F

21 30-39

43:00

13:52/M

99

Sally Fox Geneseo NY

37

63

F

4 60-69

43:35

14:04/M

100

Bill Gee Avon NY

40

37

M

9 30-39

45:01

14:31/M

 

Place

Name City

Bib No

Age

Gender

Age Group

Time

Pace

101

Nancy Walker Perry NY

90

47

F

13 40-49

48:00

15:29/M

102

Brenda Morrow Pittsford NY

61

49

F

14 40-49

48:15

15:34/M

103

Andrea Rocha San Francisco CA

71

40

F

15 40-49

48:26

15:37/M

104

Doris Rocha Lakeville NY

148

71

F

1 70-99

48:26

15:37/M

105

Rhonnda Reynolds East Bethany NY

69

53

F

7 50-59

50:19

16:14/M

106

Jessica Bathrick Pavilion NY

126

30

F

22 30-39

50:32

16:18/M

107

Rick Packer Hornell NY

64

69

M

3 60-69

50:59

16:27/M

108

Christine Russell Homer NY

72

61

F

5 60-69

52:39

16:59/M

109

James Russell Homer NY

73

65

M

4 60-69

52:39

16:59/M

110

Gary Towsley Geneseo NY

146

63

M

5 60-69

52:51

17:03/M

111

Lisa Irwin Perry NY

47

36

F

23 30-39

53:55

17:24/M

112

Patti Morrow Avon NY

62

55

F

8 50-59

53:56

17:24/M

113

Jen Warner Geneseo NY

92

35

F

24 30-39

55:06

17:46/M

114

Cooper Warner Geneseo NY

91

3

M

7 0-19

55:09

17:47/M

115

Deb Tuckerman Geneseo NY

85

37

F

25 30-39

55:09

17:47/M

116

Breanne Forti Pavilion NY

36

28

F

4 20-29

55:21

17:51/M

117

Sonya Barnes Pavilion NY

7

31

F

26 30-39

55:28

17:54/M

118

John Thomas Grand Island NY

81

63

M

6 60-69

55:56

18:03/M

119

Skyler Barrows Mcgraw NY

9

6

F

6 0-19

57:31

18:33/M

120

Amy Barrows Mcgraw NY

8

38

F

27 30-39

57:31

18:33/M

121

Marguerite Thomas Dansville NY

82

61

F

6 60-69

59:15

19:07/M

122

Emily Aikens Perry NY

144

26

F

5 20-29

1:04:33

20:49/M

123

Miranda Snyder Dansville NY

121

30

F

28 30-39

1:08:10

21:59/M

124

Myra Snyder Nunda NY

119

53

F

9 50-59

1:08:11

22:00/M